Stomatolog Gdynia  >  Baza wiedzy  >  Ksylitol zamiast cukru. Wzmacnia zęby
 
2011-04-03

Ksylitol zamiast cukru. Wzmacnia zęby

Aby dbać właściwie o zęby nie wystarczą codzienne zabiegi higieniczne jak mycie zębów czy nitkowanie. Należy tez zwrócić uwagę na to co jemy. Zwykły cukier niestety bardzo przyczynia się do chorób zębów będąc pożywką dla bakterii je powodujących. Ponad 25 lat badań potwierdza, że najlepszym zamiennikiem cukru dla zębów jest ksylitol.

 

KSYLITOL WZMACNIA ZĘBY I KOŚCI

Zaletą ksylitolu jest wzmacnianie zębów i kości poprzez zwiększone wchłanianie wapnia w jelitach (a więc zapobiega też osteoporozie). Natomiast zwykły cukier zabiera z organizmu wapń, potas i magnez i witaminy z grupy B.

Ksylitol można swobodnie spożywać w takich ilościach w jakich dotychczas stosowaliśmy cukier. FDA (Food and Drug Administration) i JEFCA (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives), organ doradczy Światowej Organizacji Zdrowia i Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, stwierdził, że dla ksylitolu nie istnieje dopuszczalna dzienna dawka (ADI), co oznacza, że jest on całkowicie bezpieczny. Jedyny objaw jaki może wystąpić na początku, przy spożyciu większych ilości, to łagodna biegunka osmotyczna lub lekkie kurcze łydek. Stąd fińscy naukowcy zalecają spożywanie do 40g ksylitolu dziennie. Taka ilość nie powinna powodować znaczących skutków ubocznych, a wystarcza do wzmocnienia tkanki kostnej. Szczególnie zaleca się spożywanie ksylitolu po posiłkach.


GDZIE KUPIĆ KSYLITOL

Na rynku dostępne są ksylitolowe gumy do żucia, dropsy, lizaki i aerozole. Można kupić też ksylitol w paczkach - jak zwykły cukier i używać go do słodzenia herbaty lub wypieków. Niestety mimo rosnących cen sacharozy nadal nie dorównują one cenom ksylitolu, które wynoszą 30-40zł za kilogram (w zależności w jakiej ilości go kupimy).

 

KSYLITOL NA CHOROBY CYWILIZACYJNE

Jak dowodzi wiele badań naukowych ksylitol ma wiele właściwości prozdrowotnych. Ma szansę stać się lekarstwem na wiele chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, niektóre zaburzenia hormonalne czy depresja. Taka zmiana w diecie może bardzo dobrze wpłynąć na zdrowie naszych zębów jak i całego organizmu.

Cześć 2/2. Zobacz: Ksylitol zamiast cukru - dieta zdrowe zęby cz.1

/jes/

 

 

Inne artykuły