Stomatolog Gdynia  >  Baza wiedzy  >  Implanty. Hodowanie zębów cz.2
 
2011-04-01

Implanty. Hodowanie zębów cz.2

Media obiegła informacja, że naukowcy z Columbia University College of Dental Medicine wyhodowali zęby. Czy naturalne implanty zmienią oblicze implantologii w 21. wieku?

 

KOMÓRKI MACIERZYSTE W ZĘBACH MĄDROŚCI

Sceptycy podkreślają, że badania przeprowadzane na szczurach przez naukowców z Uniwersytetu Columbia niekoniecznie muszą mieć przełożenie na ludzką szczękę. Przede wszystkim szczurze zęby rosną przez całe życie. Komórki macierzyste są obecne w ich zębinie przez całe życie i szybkie wyrośniecie z nich nowego zęba nie jest niczym dziwnym. Jako, że w ludzkiej szczęce można znaleźć też nieliczne dorosłe komórki macierzyste (przede wszystkim w zawiązkach „ósemek”), jest szansa, że takie rusztowanie również by się przyjęło. Problem jednak w tym, że i tak naukowcy nie wspominają o wyhodowaniu szkliwa na wszczepianym rusztowaniu, co bezsprzecznie byłoby wielkim sukcesem.

 

IMPLANTY - CZAS LECZENIA

Obecne implanty zazwyczaj składają się z tytanowej śruby o szorstkiej lub gładkiej powierzchni i są umieszczane w kości szczęki. "Leczenie" przy pomocy implantu trwa od dwóch do sześciu miesięcy, ale gdy jest on zainstalowany zbyt szybko implantacja może się nie powieść. Kolejne leczenie, szczepienie i wprowadzanie nowego implantu może trwać do 18 miesięcy.

Mimo zastosowań nowoczesnych rozwiązań nanotechnologicznych obecnie stosowane implanty nigdy nie dorównają jakością i funkcjonalnością naturalnym zębom. Biorąc jednak pod uwagę, fakt, że dzisiejszy standard gabinetów stomatologicznych jeszcze do niedawna wydawał się być science-fiction, możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość oczekując na udoskonalenie metody naukowców z Uniwersytetu Columbia i wprowadzenie ich do powszechnego użytku.
 
Część 2/2. Zobacz: Naturalne implanty. Hodowla zębów cz. 1.


SŁOWNICZEK

poli-kaprolakton -  tworzywo sztuczne mające szerokie zastosowanie w biotechnologii i medycynie, a przede wszystkim do produkcji implantów i znikających nici chirurgicznych (jako, że ulega powolnemu rozkładowi).
hydroksyapatyt – stanowi naturalne rusztowanie dla tkanki łącznej. Główny budulec kości, w tym zębów – stanowi ok. 70% ich masy.w – stanowi ok. 70% ich masy.

ŹRÓDŁO:
http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Dentysci-wyhoduja-dla-nas-zeby,wid,13129841,wiadomosc.html
http://orthocorner.blogspot.com/2010/06/cell-homing-regeneration-of-pulp-like.html
http://www.cumc.columbia.edu/news/body's-own-stem-cells-can-lead-tooth-regeneration
http://www.slideshare.net/popstarchou/anatomically-shaped-tooth-and-periodontal-regeneration-by-cell-homing

/jes/

 

 

Pozostałe części cyklu

 

Inne artykuły